آثار باستانی لرستان

قدیمی‌ترین شواهد نمادگرایی ایران در لرستان شناسایی شد

باستان‌شناسان ایرانی و بلژیکی با کشف دو قطعه صدف در میان چند قطعه شی متعلق به انسان‌های اولیه در غار یافته لرستان، از شناسایی قدیمی‌ترین شواهد سمبل‌گرایی در ایران خبر دادند. «فریدون بیگلری»، سرپرست ایرانی هیات مشترک ایران و بلژیک، گفت: «در کاوش‌های انجام گرفته به نمونه‌هایی از گل اخرا (گل قرمز رنگ)، دو قطعه صدف و دو قطعه دندان گوزن که دارای سوراخ هستند و به عنوان آویز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند، برخورد کردیم.» او گفت: «این اشیا متعلق به انسان‌های اوریناسی است و حدود 30 هزار سال قدمت دارند.» فرهنگ اوریناسی مربوط به شکارچیان اولیه است که در دوران پارینه‌سنگی جدید (40 هزار تا 18 هزار سال پیش) می‌زیسته‌اند. این انسان‌ها، اولین انسان‌هایی هستند که ابزارسازی پیشرفته و تیغه‌سازی را شروع می‌کنند. تاکنون در مناطق خاورمیانه، افغانستان و اروپا شواهدی از سکونت این انسان‌ها به دست آمده است. «مارسل ات»، سرپرست بلژیکی تیم مشترک نیز گفت: «این اشیا از نخستین نشانه‌های سمبل‌گرایی در دوره پارینه سنگی جدید( 40 تا 18 هزار سال پیش) در جهان محسوب می‌شوند که همزمان با نمونه‌های به دست آمده از اروپا و مناطق دیگر خاورمیانه، است .» باستان‌شناسان هم اکنون در حال انجام مطالعات گسترده روی اشیا به دست آمده از جمله این دو صدف هستند. به گفته بیگلری بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این اشیا از صدف‌هایی متعلق به آب شور هستند و از مناطق دیگر به لرستان آورده شده‌اند. باستان‌شناسان علاوه بر کشف این اشیا در بررسی‌های خود حدود پنج هزار قطعه ابزار سنگی را هم کشف کرده‌اند. این ابزارها شامل سنگ‌های مادر، تیغه و تراشه و دارای دو تا هفت سانتیمتر طول است. در غار یافته حدود 3 متر لایه‌های باستانی وجود دارد که در این فصل کاوش باستان‌شناسان تنها حدود یک متر از لا‌یه‌های پارینه سنگی سطح این لایه‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند. کارشناسان احتمال می‌دهند با برداشت لایه‌های بیشتر از سطح این غار به آثار قدیمی‌تری برخورد کنند. پیش از این هم در کاوش‌های گروه آمریکایی دانشگاه ییل که به سرپرستی فرانک هول در این غار انجام شده بود. آثاری از سکونت انسان‌های اوریناسی (پارینه سنگی جدید) به دست آمده بود. باستان‌شناسان آمریکایی با توجه به برداشت آخرین لایه‌های باستانی غار به آثاری با قدمت بین 40 هزار تا 20 هزار سال پیش برخورد کرده بودند. در کاوش‌های مشترک تیم ایران و بلژیک کارشناسان توانسته‌اند قطعات زیادی زغال را هم کشف کنند. به گفته بیگلری قرار است با مطالعات آزمایشگاهی روی این زغال‌ها علاوه بر سال‌یابی این محوطه نوع پوشش گیاهی این منطقه مشخص شود. کاوش‌های غار یافته از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شد و پنج باستان‌شناس و متخصص از دانشگاه لیژ بلژیک و پنج باستان‌شناس از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور حضور خواهند داشت. باستان‌شناسان در این فصل از کاوش از طریق کاوش دقیق و شناورسازی رسوبات تمامی بقایای باستان‌شناختی از جمله قطعات بسیار کوچک استخوان، سنگ و غیره را هم جمع‌آوری و مورد مطالعات و بررسی دقیق قرار دهند. غار یافته که در نزدیکی شهر خرم‌آباد جای گرفته است. یکی از غارهای باستانی است که با وجود کاوش آن در سال‌های 1967 تاکنون اطلاعات زیادی از یافته‌های آن منتشر نشده است.



دی.‌ان.‌ای اسکلت درون تابوت مفرغی لرستان استخراج می‌شود 
کشف حدود 5 هزار ابزار سنگی انسان‌های اوریناسی در لرستان 
قدیمی‌ترین شواهد نمادگرایی ایران در لرستان شناسایی شد 
زنگار از تیغ های 3 هزار ساله لرستان زدوده شد 
گیل گمش، بر مفرغ‌های لرستان ماندگار شد 
مطالعه نقش‌کنده‌های هومیان لرستان توسط کارشناسان بلژیکی و ایرانی 
تابوت مفرغی با چشم بند و دهن بند طلا در لرستان کشف شد 
شاخص ترین آینه های باستانی از گورهای لرستان به دست آمده اند 
باندهای قاچاق لرستان، مجهزترین ها هستند 
چند قطعه از مفرغ های لرستان در موزه زوریخ نگهداری می شود 

لرستان در عهد باستان

باستان‌شناسان ایران و بلژیک در جستجوی انسان 40 هزار ساله اوریناسی 
۲۵۰۰سال پیش ایرانیان بزرگ ترین راه جهان را ساختند


مفرغهای لرستان در موزه ملی ایران 
خرم آباد پیش از تاریخ 
لرستان در عهد باستان
کاسیان 

موقعیت جغرافیایی لرستان


لرستان، ایرانی در مقیاس کوچک
لرستان نه تنها مهد یادگارهای تاریخی و باستانی ایران بلکه نمایش کاملی از جغرافیای بدون کویر ایران است


جاذبه های گردشگری : زیباییهای سرزمین باستانی لرستان منحصر به یادگارهای تاریخی نیست .طبیعت لرستان نمونه کاملی از جغرافیای بدون کویر در ایران است.

استان لرستان سرزمینی زیبا با آب و هوای دلپذیر و محصور درکوه‌های مرتفع و صعب‌العبور است که درسلسله جبال زاگرس میانی واقع شده است. این استان از شمال به استانهای مرکزی و همدان، از شرق به استان اصفهان، از جنوب شرقی به چهار محال وبختیاری، از جنوب به استان خوزستان و از غرب به استان کرمانشاه و ایلام محدود است. از تمام جاده های ارتباطی این استانها می توان به لرستان سرزمین چشمه‌های کوهستانی رسید. وضعیت مناسب اقلیمی و آب و هوایی استان وضعیت مطلوبی جهت رشد و توسعه بخشهای مختلف گردشگری را فراهم کرده است . وجود آثار متعدد باستانی که تاییدی بر سابقه درخشان فرهنگی این منطقه است، همراه با جاذبه‌های فراوان طبیعی از ویژگیهای ممتاز لرستان است . تاریخ کهن این سرزمین و یادمان‌های بجای مانده از آن مانند قلعه‌ها، پل‌ها، سنگ‌نوشته‌ها، غارهای مسکونی پیش از تاریخ و غارهای منقوش همگی جزء بهترین جاذبه‌های توریستی این استان به شمار می‌روند. استان لرستان دارای اقلیم‌های مختلف و متنوع است، به طوریکه شمال آن با آب‌وهوای سرد شروع و جنوب آن به اقلیم گرم ختم می‌شود . تنوع وسیع آب‌و‌هوایی در استان شرایطی به وجود آورده که در بسیاری از متون از آن به عنوان شمایی از کشور پهناور ایران اسلامی منهای مناطق کویری یاد کرده‌اند . لرستان مجموعه‌ای از تنوع آب‌و‌هوایی ، گیاهی و جانوری کل ایران است.به دلیل وسعت کم این استان می توان با محور قرار دادن خرم‌آباد در سفرهای یک روزه از تمامی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی لرستان دیدن کرد. لرستان برای طبیعت‌گردان نیز یک مقصد رویایی به شمار می رود.اشترانکوه با 4050 متر ارتفاع ،دریاچه های دوقلوی گهر ،دامنه‌های پرگیاه زاگرس و جنگل‌های متراکم بلوط توانایی آن را دارند که برای روزها گردشگران داخلی و خارجی را در خود سرگرم کنند. کل، قوچ ، میش ،گوزن، گرگ، خرس قهوه‌ای،کفتار، سیاهگوش، انواع جوندگان و پرندگان شکاری مانند هما و عقاب طلایی نیز گونه‌های جانوری منطقه را تشکیل می‌دهند که دیدن آنها برای هر گردشگری می‌تواند جذاب و رویایی باشد. خرم‌آباد، بروجرد، الیگودرز، دورود، ازنا، کوهدشت، دلفان، سلسله و پلدختر بزرگترین شهرستان‌های لرستان هستند که در تمامی آنها حداقل امکانات موردنیاز طیبعت‌گردان یافت می شود.باتوجه به ترکیب جمعیت عشایری، روستایی و شهری در استان و متناسب با نوع فعالیت آنها صنایع‌دستی نیز متفاوت و متمایز است.اکثر دست‌ساخته‌ها و بافته‌های عشایری و روستایی استان سیاه‌چادر، قالی، گلیم، چیت، جاجیم‌بافی و رنگرزی و صنایع دستی شهری استان خراطی، ورشوسازی، نمدبافی،‌ قالی‌بافی و گلیم‌بافی است، که عمده سوغاتی های لرستان را تشکیل می‌دهند.عسل لرستان که از نظر مرغوبیت و ارزش غذایی سطح بالایی دارد یکی دیگر از محصولات سوغاتی لرستان به شمار میرود که بیشتر گردشگران به هنگام بازگشت مقداری از آن را به همراه دارند. قلعه فلک الافلاک، مناره آجری، سنگ‌نوشته‌های متعدد، گرداب سنگی، پل شکسته، موزه فلک الافلاک، مقبره زیدبن‌علی، دریاچه کیو، آبشارنوژیان، آبشار سه‌گانه گریت و بقعه شجاع‌الدین خورشید از مهمترین جاذبه‌های خرم‌آباد هستند که نشان از قدمت بالای تاریخی این استان دارند. بقعه شاهزاده احمد، مقبره باباطاهر، سراب چنگایی ،جاذبه های کوه‌دشت، چشمه گوگردی گراب، چشمه گوگردی خوشاب و چشمه سیاب از دیگر جاذبه‌های لرستان هستند که حداقل ارزش یک بار دیدن را دارند.


موقعیت جغرافیائی لرستان


استان لرستان درغرب ایران –ن ۶۴ درجه و۱۵ تا ۰۵ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینو یچ و ۲۳ درجه و ۷۳ دقیقه تا ۴۳ درجه و ۲۲ دقیقه و وسعت آن حدود ٩۵۵۸۲ کیلومتر مربع است . این استان، از شمال به استان های مرکزی و همدان ،ازجنوب به استان خوزستان، از شرق به استان اصفهان و از غرب به استان های کرمانشاه وایلام محدود است. اشترانکوه با ۰۵۰۴ متر ارتفاع بلندترین نقطه استان لرستان است.پست ترین نقطه آن در جنوبی ترین ناحیه استان واقع شده و حدود ۰۰۵ متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۵۷۳۱،استان لرستان، دارای ٩ شهرستان،۰۱ شهر، ۰۲ بخش، ۱۸ دهستان و ۲۴۸۲ آبادی دارای سکنه بوده ومرکز آن شهر خرم آباد است.
شهرستان های استان عبارت اند از:خرم آباد ، بروجرد،الیگودرز ،دورود ،ازنا ،کوهدشت ،دلفان، سلسله و پلدختر.

/ 0 نظر / 105 بازدید